Zawód pośrednika nieruchomości to bardzo prestiżowa praca, która umożliwia praktycznie nieograniczony rozwój oraz wysokie zarobki. Nie ma tutaj także miejsca na stałe godziny pracy co sprawia, że możemy dostosować pracę do swoich potrzeb. Jak już napisaliśmy w innym artykule, od 2014 roku nie jest konieczne zdobycie państwowej licencji pośrednika nieruchomości, ale jednocześnie nie każdy może nim zostać. Za chwilę dowiesz się co musisz zrobić, by rozpocząć swoją karierę!

Pośrednictwo tylko dla przedsiębiorców

W ustawie o gospodarce nieruchomościami znajdziemy zapis:

Pośrednik w obrocie nieruchomościami to przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą z zakresu pośrednictwa w obrocie nieruchomościami. (art. 179a)

Tak więc osoba fizyczna może być pośrednikiem jedynie w przypadku, gdy jest pracownikiem firmy zajmującej się pośrednictwem w obrocie nieruchomościami. Panują tutaj podobne zasady jak przed deregulacją, czyli osobą odpowiedzialną za wykonanie usługi pośrednictwa jest właściciel firmy (przedsiębiorca), który nadzoruje pracę pośredników pracujących w biurze. 

Należy zatem zwrócić uwagę by na umowie pośrednictwa zawsze podawany był właściciel oraz osoba, która pod jego nadzorem będzie wykonywała usługę. 

Szczegółowe informacje na temat tworzenia umów i innych dokumentów wymaganych w pracy pośrednika znajdziesz w naszym szkoleniu “Dokumenty w pracy pośrednika nieruchomości“.

Chcąc zostać pośrednikiem nieruchomości masz zatem dwie opcje: zatrudnić się w biurze nieruchomości lub otworzyć własną firmę. Na początku zdecydowanie polecamy pierwsze rozwiązanie, gdyż pomoże Ci ono zdobyć cenne doświadczenie od osób pracujących już w zawodzie. Będziesz miał także wsparcie na każdym kroku i w sytuacjach problematycznych zwrócisz się do swojego przełożonego. Gdy już będziesz czuł się na siłach możesz rozważyć otwarcie własnego biura nieruchomości.

Wymagane ubezpieczenie OC

Kolejnym wymogiem podawanym w ustawie o gospodarce nieruchomościami jest posiadanie ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej:

3. Pośrednik w obrocie nieruchomościami podlega obowiązkowemu ubezpieczeniu odpowiedzialności cywilnej za szkody wyrządzone w związku z pośrednictwem w obrocie nieruchomościami. Jeżeli pośrednik w obrocie nieruchomościami wykonuje czynności przy pomocy innych osób, działających pod jego nadzorem, podlega on również ubezpieczeniu odpowiedzialności cywilnej za szkody wyrządzone działaniem tych osób. (art. 181)

Pośrednik musi zatem zawrzeć z firmą ubezpieczeniową umowę. Kopię aktualnej polisy musi dołączyć do umów pośrednictwa jako załącznik. Koszt takiego ubezpieczenia waha się od kilkuset złotych do nawet kilkunastu tysięcy rocznie. Jest to zależne m.in. od sumy gwarancyjnej (minimum to 25.000 EUR), przychodów biura czy też bycia stowarzyszonym w PFRN lub FPPRN.

Są to jedyne dwa wymogi sformułowane w polskim prawie. Po deregulacji z 2014 roku zniknęły z ustawy pozostałe ograniczenia lecz są one dalej stosowane przez firmy szkoleniowe, stowarzyszenia oraz pracodawców. Za chwilę omówimy co dokładnie zawierają i jak się przygotować do pracy w charakterze pośrednika nieruchomości.

Wykształcenie

Coraz częściej biura nieruchomości poszukują pośredników posiadających co najmniej średnie wykształcenie. Ukończenie studiów związanych z nieruchomościami nie jest konieczne choć z pewnością może stanowić jeden z atutów kandydatów. Nie istnieją także żadne odgórne zalecenia dotyczące kierunków, które powinna ukończyć osoba chcąca zostać pośrednikiem nieruchomości. Najczęściej spotyka się absolwentów prawa, gospodarki nieruchomościami, ekonomii czy zarządzania.

Wiedza

W pracy pośrednika ważna jest znajomość prawa, rynku oraz wielu aspektów praktycznej pracy takich jak marketing, umiejętności sprzedażowe, negocjacyjne, itd. 

Wiedza z zakresu prawa obejmuje szereg ustaw, które każdy agent powinien choć raz przeczytać i znać ich najważniejsze zapisy. Dużym ułatwieniem są dedykowane kursy dla pośredników nieruchomości, gdyż zawierają one przefiltrowane informacje wymagane w obrocie nieruchomościami. Dodatkowo są wsparte licznymi branżowymi przykładami ułatwiającymi przyswojenie obowiązkowych zagadnień.

Kolejną rzeczą jest znajomość rynku. Każdy pośrednik powinien śledzić aktualną sytuację w branży nieruchomości by móc świadczyć swoje usługi na wysokim poziomie. Obejmuje to nie tylko zmiany prawne, ogólnopolskie trendy ale także sytuację na lokalnym rynku. Dzięki temu chociażby pośrednik będzie mógł doradzić klientowi w zakresie ustalenia ceny mieszkania czy też określić jakie działania marketingowe należy podjąć na podstawie analizy grupy odbiorców.

Pośrednik nieruchomości to jednak nie prawnik i analityk. Musi on przede wszystkim być dobrym handlowcem. Wiąże się to z posiadaniem wiedzy o praktycznych umiejętnościach. Od samego początku swojej kariery musi on pozyskiwać klientów sprzedających, zachęcać do współpracy, dalej umieć odpowiednio wypromować ofertę, zaprezentować ją zainteresowanym osobom. Ważne są tutaj umiejętności sprzedażowe i negocjacyjne. Taki zakres wiedzy także musi się zawierać w dedykowanym kursie. 

Branża nieruchomości kieruje się swoimi prawami i nie wszystkie techniki z ogólnych szkoleń mogą prawidłowo działać.

Jeśli zatem chcesz zostać pośrednikiem nieruchomości to najlepszym rozwiązaniem będzie odbycie kursu na pośrednika nieruchomości. Dobry kurs powinien zawierać zarówno wiedzę z zakresu prawa jak i na temat praktycznych umiejętności. Dzięki temu uzyskasz wszelkie wymagane informacje, które umożliwią Ci rozpoczęcie kariery. 

Jako, że jesteśmy tutaj by ułatwić Ci zdobycie wiedzy to mamy dla Ciebie prezent. Przygotowaliśmy kompletny kurs online na pośrednika nieruchomości z certyfikatem. Jego aktualna cena to 1000zł. Zdajemy sobie sprawę, że to spory wydatek więc właśnie teraz otrzymasz od nas 10% rabatu na niego. Zainteresowany? Świetnie!

[optin-cat id=2873]

Cechy osobowości

Praca pośrednika nieruchomości opiera się przede wszystkim na kontakcie z ludźmi. Będziemy rozpoczynali dzień od wykonania telefonów do naszych klientów, później będziemy się z nimi spotykali, prezentowali nieruchomości, negocjowali warunki. Wszystko to wiąże się z koniecznością posiadania wielu ważnych cech osobowości, które ułatwią, a często nawet umożliwią rozpoczęcie kariery w tym zawodzie.

  • Otwartość i komunikatywność – pośrednik nieruchomości nie może być osobą małomówną, zamkniętą w sobie i bojącą się kontaktu z innymi. To od jego osobowości zależy jak będzie postrzegany przez innych, a co za tym idzie czy ktokolwiek będzie chciał z nim podjąć współpracę. Musimy zatem umieć budować relacje z klientami, przekazywać to co chcemy w prosty i klarowny sposób.
  • Kreatywność – przy tak ogromnej konkurencji biur nieruchomości świadczenie usług pośrednictwa wymaga nie lada pomysłowości. Nie wiąże się już to jedynie z przygotowaniem standardowej oferty i opublikowaniu jej w sieci. Teraz należy podejść często w nietypowy sposób do promocji ogłoszeń. Nie jest to tylko zadanie właścicieli firm, ten obowiązek spoczywa także na każdym pośredniku.
  • Dyspozycyjność – co prawda na początku artykułu wspomnieliśmy, że zawód pośrednika nie jest związany ze sztywnymi godzinami pracy, ale nie można także tego zrozumieć, że pracujemy kiedy chcemy. Oczywiście mamy dużo większe możliwości dostosowania grafiku do siebie lecz jest to ograniczone potrzebami klientów. Jeśli ktoś chce może się spotkać jedynie w piątek o 20 albo w niedzielę o 8 to naszym zadaniem będzie się do tego dostosować jeśli od tego zależy powodzenie transakcji, którą przeprowadzamy. Nie możemy w tej pracy powiedzieć klientowi, że pracujemy od 8 do 16 i później nie zaprezentujemy mu mieszkania. Pracujemy w bardzo konkurencyjnym środowisku i inne biura tylko czekają na to by oburzony klient zgłosił się do ich pośrednika, który pracuje także wieczorami.
  • Samodzielność i zarządzanie czasem – pośrednik często pracuje indywidualnie. Nad ofertą nie czuwa kilkuosobowy zespół lecz wszystko jest na głowie jednego człowieka. Musi on zatem umieć perfekcyjnie organizować swoją pracę. Bardzo często zdarza się, że w ciągu jednego dnia trzeba: odbyć dwa spotkania z klientami sprzedającymi, pokazać klientowi mieszkanie, umówić notariusza w celu podpisania umowy sprzedaży, a na dodatek jeszcze przeanalizować wyniki działań marketingowych i wykonać kilkanaście telefonów by pozyskać nowych klientów.
  • Samodyscyplina i motywowanie samego siebie – jako, że nie mamy określonych godzin pracy i konkretnych zadań do wykonania musimy umieć zorganizować sobie pracę i trzymać się wyznaczonej ścieżki. Praktycznie w każdym przypadku transakcje są rozłożone w czasie i to przez minimum 2-3 miesiące. Oznacza to, że otrzymujemy wynagrodzenie za swoją pracę ze znacznym opóźnieniem lub też musimy czekać na pierwsze efekty kilka miesięcy. Należy wówczas umieć odpowiednio zmotywować się do kontynuacji działań i nie poddawać się. Szczególnie jest to ważne na początku pracy, gdy dopiero pozyskujemy pierwszych klientów i przez 2-3 miesiące nic się nie sprzedaje.

Osoba, która nie posiada powyższych cech osobowości nie sprawdzi się jako pośrednik nieruchomości. Należy jednak pamiętać, że są to umiejętności miękkie i tak samo jak w przypadku wiedzy można się ich nauczyć. Jest to jednak proces trudniejszy i bardziej rozłożony w czasie jednak jak najbardziej możliwy. Wypracowanie tych cech jest nie tylko związane z pracą jako pośrednik nieruchomości lecz praktycznie każdą pracą.

Podsumowanie

Jak widzisz odpowiedź na pytanie “Jak zostać pośrednikiem nieruchomości” jest dosyć długa. Nie jest to proces, który można odbyć w ciągu jednego dnia czy weekendu. Zdobycie wiedzy wymaga minimum miesiąca – pomimo tego, że nasz kurs to około 11h materiałów wideo to dochodzi jeszcze utrwalenie wiedzy, przećwiczenie jej i dopiero można uważać kurs za zakończony.

Zawód pośrednika nieruchomości to połączenie prestiżowego stanowiska i wysokich zarobków. Z jednej strony nie jest to ciężka, fizyczna praca, ale nie należy także do prostych. Należy mieć ogromną wiedzę, dużo umiejętności praktycznych oraz doświadczenia. W osobnym artykule opiszemy jak wygląda praca pośrednika nieruchomości także pozostań z nami!

Przypominamy także o naszym prezencie w postaci 10% rabatu na kurs na pośrednika nieruchomości online z certyfikatem.

Nie zwlekaj, podejmij wyzwanie i zdobądź prestiżową, dobrze płatną pracę!

[optin-cat id=2873]

Podziel się artykułem z innymi

Jeśli spodobał Ci się artykuł to udostępnij go:

[apss_share]

Masz pytania? Napisz je w komentarzu poniżej!

Artykuł opracowany na podstawie:

Dodaj komentarz